Szolgáltatások
NIS2 IRÁNYELV
Management támogatás, IT stratégia, szabványi megfelelések az információbiztonsági szolgáltatások fókuszában
Megoldásaink ötvözik a cutting edge/élvonalbeli technológiát az aktuális szabályozói és szabvány környezetbe adaptált információbiztonsági szolgáltatásokkal, arányosak az üzleti igényekkel és fenntartható üzemeltetési környezetet eredményeznek.
- Cím
1137 Budapest, Radnóti Miklós u. 40.
- Email
- Telefon
- Weboldal
Szolgáltatás leírása
A NIS2 irányelv
Tartalmazza az EU-ban alkalmazandó minimum követelményeket, amelyeket minden tagállamban be kell építeni a jogállami keretek közé és alkalmazni is kell azokat. A NIS2-vel kiszélesedett az érintettek köre, jelentősen bővült a személyi hatály: már nem csak a digitális szektorban működő vállalkozásokra fogalmaz meg kritériumokat, hanem szektor specifikusan is.
A megfeleléssel érintett hatókör: a szervezet bejegyzett tevékenységeit támogató elektronikus információs rendszerei (EIR) és azok fizikai környezete.
Az érintett szervezet vezetőjének felelőssége NIS2 irányelv kapcsán:
- kinevezni az elektronikus információs rendszerek biztonságáért felelős személyt, és meghatározni a feladatait;
- meghatározni (jóváhagyni) az elektronikus információs rendszerek felhasználóira vonatkozó szabályokat, és;
- gondoskodni a saját és a szervezet munkatársai rendszeres információbiztonsági képzéséről és ismereteinek szinten tartásáról;
- el kell rendelnie a közreműködők (harmadik felek) felügyeletét.
Az érintett szervezetek hatósági felügyelete NIS2 irányelv kapcsán:
Az érintett szervezetek felügyeletét a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) látja el, melynek keretében hatósági ellenőrzést végezhet. Nem megfelelőség esetén pedig:
- figyelmeztet;
- a hiányosságok elhárítására vonatkozó intézkedéseket rendelhet el;
- a biztonsági követelmények teljesülését közvetlenül veszélyeztető tevékenység végzésétől tilthatja el a szervezetet;
- bírságot szabhat ki.
Fontos NIS2 határidők:
Az érintett szervezeteknek nyilvántartásba vételi kérelmet kell benyújtaniuk a Hatóságnak, a nyilvántartásba vétel határideje 2024 június 30-a.
A védelmi intézkedéseket 2024 október 18-tól kell elkezdenie alkalmazni az érintett szervezeteknek, vagyis addigra el kell végeznie a felkészülést!
Miért válassz minket?
NIS2 irányelv: eltéréselemzés és felkészítés
Az egész Unióban egységesen magas szintű kiberbiztonságot biztosító intézkedésekről szóló NIS2 irányelv hazai implementációja (a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló 2023. évi XXIII. törvény (Kibertantv.)) által érintett szervezeteket (energetika, egészségügy, élelmiszeripar, gyártás stb.) támogatjuk:
- aktuális helyzetük meghatározásában – NIS2 gap analízis,
- a felkészüléshez vezető feladatok feltérképezésében – NIS2 Intézkedési terv
- a felkészülés egyes elemeinek (kockázatok elemzése, üzletmenet-folytonosság tervezése, dokumentációk elkészítése, stb.) végrehajtásában
- rendszeres információbiztonsági képzések megtartásában
- az elektronikus információs rendszerek biztonságáért felelős személy szerepkörének betöltésében, hosszú távon;
- sérülékenység-vizsgálatok lefolytatásában.
NIS2 irányelv megfelelés 1. lépés: GAP analízis
Fókusz feladat: az érintett szervezet kiberbiztonsági érettségének felmérése, és a jelenlegi érettségi szint összevetése a Kibertantv. követelményeivel.
Az elemzés választ ad arra, hogy:
-
pontosan mely szervezeti területekre és elektronikus információs rendszerekre (EIR) kell alkalmazni a jogszabály által megkövetelt védelmi intézkedéseket (a hatály pontos meghatározása)
-
az érintett EIR-ek mely biztonsági osztályba fognak tartozni (biztonsági osztályba sorolás a kárhatások vizsgálata alapján)
-
az alkalmazandó védelmi intézkedések közül jelenleg melyeket alkalmazza a szervezet (jelenlegi érettségi szint meghatározása)
-
milyen védelmi intézkedéseket kell még kialakítani a törvényi megfeleléshez (kontrollkörnyezet kialakítása)
-
a megfeleléshez vezető utat hogyan tudja megtenni a szervezet (roadmap készítése).
Borbély Zsuzsanna - Szolgáltatási üzletágvezető
Borbély Zsuzsanna üzeltágvezetőként törekszik arra, hogy a filter:max szolgáltatási portfóliója összhangban legyen ipari, pénzügyi és állami szektorban tevékenykedő ügyfelei aktuálisan megoldandó kihívásaival. A portfólió alakítása tükrözi képviselt szakterületeit, az információbiztonsági irányítást, az adatvédelmet és az üzletmenet-folytonosság menedzsmentet.